Zmiany na paznokciach: wszystko co powinnaś wiedzieć!
Zmiany na paznokciach
Często się mówi, że wygląd paznokci odzwierciedla stan zdrowia. Jest to prawda dlatego warto bacznie obserwować ich stan oraz zasugerować klientce gabinetu kosmetycznego o możliwych przyczynach zmian i zachęcić do wizyty u lekarza. Paznokcie w dobrej kondycji są gładkie i różowe. Jeśli jednak pojawiają się zastanawiające zmiany w ich kształcie, strukturze bądź kolorze warto sprawdzić, czy to wynik nieprawidłowej pielęgnacji, złego sposobu odżywiania czy choroby.
Zdarza się, że zmiany na paznokciach to objaw choroby dermatologicznej, choćby grzybicy. Jeśli wygląd jest niepokojący, warto klientce zasugerować wizytę u dermatologa.
Nieprawidłowy kształt paznokci
Paznokcie łyżeczkowate
Paznokcie w tym kształcie wyglądają jak łyżeczka , wklęsła w środku, wypukła na zewnątrz. Nazwa tego schorzenia to koilonychia. Jego przyczyną najczęściej jest anemia, niedobór żelaza oraz zaburzenia hormonalne. Tego typu paznokcie są bardzo łamliwe i podatne na uszkodzenia. Paznokcie w kształcie łyżeczki często występują u dzieci.
Paznokcie szponowate (szponowatość)
Paznokcie szponowate z wyglądu przypominają szpony – są nienaturalnie grube, zagięte, wydłużone oraz przyjmują kolor żółty bądź szary. Szponowatość jest najczęściej efektem urazów bądź zaburzeń krążenia obwodowego.
Paznokcie zegarkowe
Kolejny typ zaburzeń kształtu paznokcia to paznokcie przypominające szkiełko od zegarka – okrągłe oraz uwypuklone. Najczęściej są nieodłącznym elementem tak zwanych palców pałeczkowych dobosza, charakteryzujących się rozszerzeniem końcowych części palców oraz ich przerostem. Przyczyn należy się upatrywać we wrodzonych wadach serca, zaburzeniach układu pokarmowego, przewlekłych chorobach płuc oraz przy marskości wątroby.
Paznokcie rurkowate
Paznokcie w kształcie rurek posiadają pogrubione płytki wraz z zawiniętymi brzegami, które przypominają ruloniki. Wówczas pod paznokciem zbierają się masy rogowe. Paznokcie rurkowate są dziedziczne, a wśród schorzeń towarzyszących znajdują się nadmierne rogowacenie na rękach i stopach.
Zmiany powierzchni paznokci
Warto przyjrzeć się nie tylko kształtom paznokci, ale również ich powierzchni. Zmieniony wygląd może świadczyć o kondycji klientki.
Rowki podłużne
To często odpowiedniki zmarszczek pojawiających się na skórze. Pojawiają się wraz z wiekiem, jednak skłonność do nich może być dziedziczna i pojawiać się już u osób młodych. Warto wiedzieć, że mogą one sugerować zaburzenia przewodu pokarmowego, a nawet osteoporozę.
Bruzdy poprzeczne o kształcie półksiężyca
Są najczęściej spotykane u osób, które przeszły chemioterapię. Bruzdy spotykane także u osób z niedożywieniem, dolegliwościami neurologicznymi oraz po długotrwałych chorobach.
Przebarwienia na paznokciach
Paznokcie mogą przybierać różne barwy, począwszy od białej, poprzez żółtą, brązową aż po zieloną. Warto wiedzieć co oznaczają różnego typu przebarwienia.
Przebarwienia białe na paznokciach
Jeśli biały kolor obejmuje obszar całego paznokcia, wówczas mamy do czynienia z tak zwanym bielactwem prawdziwym paznokcia bądź jaśnieniem płytki. Często schorzenie łączone jest z łuszczycą, nowotworami bądź niewydolnością serca. Jeśli kolor biały na paznokciu znajduje się punktowo, jest to najczęściej wynik urazu płytki.
Przebarwienia brązowe na paznokciach
Brązowa barwa często wynika ze stosowania leków stosowanych zewnętrznie bądź jest skutkiem nakładanej henny. Może się jednak zdarzyć, że są wynikiem chorób tarczycy, palenia papierosów i niedożywienia.
Przebarwienia żółte na paznokciach
Jest to częsty problem klientek, które posiadają zamiłowanie do czerwonego lakiery. Przebarwienie powstaje gdy wcześniej nie nałożą lakieru podkładowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że może być skutkiem przyjmowania leków z beta-karotenem i tetracyklinami. Żółte przebarwienia są widoczne u pacjentów chorujących na żółtaczkę typu A lub B, łuszczycę, grzybice. Oczywiście kolor żółty paznokci jest także domeną palaczy.
Przebarwienia szaro-niebieskie na paznokciach
Po raz kolejny ten typ przebarwienia charakterystyczny jest przyjmowaniem leków. Jest spotykany przy zatruciu srebrem bądź przy słabym krążeniu obwodowym.
Przebarwienia czarne na paznokciach
Często spotykane u osób, u których doszło do urazu paznokcia oraz powstania krwiaka. Jeśli jednak czarna barwa nie przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia warto zbadać się pod kątem pojawienia się czerniaka złośliwego.
Przebarwienia zielone na paznokciach
Są wynikiem zakażenia bakteryjnego, który jest skutkiem częstego moczenia dłoni w detergentach, ale także przy skaleczeniu podczas zabiegu manicure bądź jako objaw grzybicy.
Chcesz wiedzieć więcej o zmianach na paznokciach? Zapraszamy na nasze kursy ze stylizacji paznokci w Poznaniu!