Dlaczego hybryda się nie trzyma?
Wiele początkujących stylistek paznokci ma problem z trwałością wykonanego manicure hybrydowego. Prawidłowy manicure hybrydowy powinien wytrzymać minimum dwa tygodnie w nienaruszonym stanie. Dlaczego zatem zdarza się, że lakier hybrydowy odpryskuje, odchodzi płatami czy też odpada w całości? W tym artykule przedstawię najczęstsze powody, przez które hybryda się nie trzyma.
Nieprawidłowo przygotowana płytka paznokcia
Przygotowanie paznokci przed nałożeniem lakieru to najistotniejszy element, który wpływa na trwałość manicure. Nie można go pominąć, wykonać niedokładnie lub w pośpiechu. Opracowanie skórek, nadanie kształtu, zmatowienie płytki i wolnego brzegu oraz odtłuszczenie paznokci to podstawa!
Zły stan płytki paznokcia
Słaba kondycja paznokci – rozdwajające się, kruche czy łamliwe paznokcie, powodują, że hybryda się nie trzyma na takiej płytce. W przypadku takiego stanu paznokci, warto zasugerować klientce regenerację i wzmocnienie.
Tłusta płytka paznokcia
Paznokcie o tłustej płytce potrafią być problematyczne. Jeśli naturalna płytka klientki jest tłusta, wówczas przyczepność hybrydy może być znacznie mniejsza. Z reguły taką płytkę posiadają osoby o włosach z tendencją do przetłuszczania się oraz z cerą mieszaną w kierunku tłustej. W takim przypadku niezwykle ważne jest dobre przygotowanie płytki – zmatowienie oraz odtłuszczenie. Niezbędne będzie również użycie primera.
Lampa i naświetlanie
Zdarza się, że lakier hybrydowy nie utwardza się poprawnie w lampie. Przyczyną może być lampa słabej jakości lub przestarzałe żarówki. Żarówki w lampie powinny być wymieniane tak często, jak sugeruje producent. Dodatkowo, zazwyczaj producenci lamp tworzą je dla określonej grupy lakierów (zazwyczaj tych własnej firmy), może się więc zdarzyć, że z powodu barku kompatybilności inny lakier się nie utwardza.
Producent lamp zawsze określa optymalny czas utwardzania lakieru. Należy zapoznać się z zaleceniami. Trzeba również pamiętać, że różne lakiery wymagają innego czasu utwardzania. Jeśli lakier hybrydowy jest utwardzany zbyt krótko, wówczas manicure może okazać się nietrwały. Gdy utwardzany jest zbyt długo to może dojść do popękania lakieru.
Przeterminowany lub kiepskiej jakości lakier hybrydowy
Stosowanie lakierów hybrydowych, baz czy topów wątpliwej jakości, z niesprawdzonych źródeł może przyczyniać się nie tylko do tego,że hybryda się nie trzyma, ale również może prowadzić do osłabienia paznokci. Lakiery hybrydopodobne mogą zniszczyć płytkę, której regeneracja może trwać nawet kilka miesięcy. Musimy również pamiętać o sprawdzaniu daty ważności produktów. Przeterminowane lakiery nie będą się trzymać i dodatkowo mogą wywołać silną reakcję alergiczną.
Grube warstwy lakieru i zalane skórki
Podstawą przy stylizacji metodą hybrydową jest nakładanie cienkich warstw produktu. Dzięki temu lakier łatwiej się utwardza i dłużej się trzyma. Zbyt grube warstwy lakieru mogą również spływać i zalewać skórki. Nawet minimalne zalanie skórek powoduje, że powietrze dostaje się pod lakier w wyniku czego hybryda będzie odpadać płatami.
Niezabezpieczony wolny brzeg paznokcia
Stylistki, szczególnie te poczatkujące często zapominają o zabezpieczaniu wolnego brzegu, a to niestety jedna z podstawowych przyczyn pojawiających się odprysków lakieru hybrydowego. Pamiętaj, aby bazę, kolor i top nakładać każdorazowo także na końcówkę paznokcia a unikniesz odprysków.
Wyeliminuj błędy
Zdarza się, że wykonany przez Ciebie manicure hybrydowy nie trzyma się, klientki wracają z reklamacją a Ty się głowisz co jest nie tak? Zaobserwuj każdy etap w trakcie wykonywania manicure, sprawdź czy któryś z powyższych powodów nie jest przyczyną Twoich problemów i go wyeliminuj! Praktyka, praktyka, praktyka!
Jeśli chcesz mieć 100 % pewność, że wszystko robisz prawidłowo, zapraszamy na kurs manicure hybrydowy w Poznańskiej Akademii Kosmetycznej. W trakcie szkolenia pod okiem doświadczonej profesjonalistki nauczysz się krok po kroku jak wykonać idealny, trwały manicure hybrydowy.