Słownik manicurzystki – 18 dziwnie brzmiących słów związanych z paznokciami
Zaczynasz swoją przygodę z manicure? Uczysz się, trenujesz, może nawet masz zamiar lub już brałaś udział w szkoleniach z różnych metod stylizacji paznokci?
Jak to bywa z początkami – nie zawsze są łatwe. Wiadomo jednak, że praktyka czyni mistrza. Nie inaczej jest w zawodzie manicurzystki. Aby już na samym początku przygody z manicure nie pogubić się w gąszczu nowych zagadnień, przygotowałam dla Ciebie słownik dziwnie brzmiących wyrazów i zapożyczeń z języka angielskiego, które powinna znać każda modelistka paznokci.
18 pojęć, które musi rozumieć profesjonalna manicurzystka
APEX – najwyższy i najgrubszy punkt na powierzchni przedłużanego paznokcia. Prawidłowe umiejscowienie apexu zapewnia płytce wytrzymałość i naturalny wygląd budowanych paznokci.
BASE COAT – baza, preparat nakładany przed malowaniem lakierem zwykłym lub hybrydowym, ma zwiększyć wytrzymałość lakieru i zapobiegać przebarwieniom.
BONDER – żel podkładowy zwiększający przyczepność masy żelowej. Nakłada się go w bardzo niewielkiej ilości na część naturalną zmatowionego paznokcia i utwardza w lampie UV. Preparat otrzymuje wówczas właściwości przyciągające – wytwarza się tzw. warstwa dyspersyjna po to, aby kolejna masa żelowa trzymała się lepiej.
BUILDER – żel budujący, który modeluje i buduje płytkę paznokcia.
CLEANER- inaczej odtłuszczacz, przemywamy nim płytkę paznokcia po jej zmatowieniu, w celu odtłuszczenia oraz na samym końcu aby pozbyć się warstwy dyspersyjnej.
COVER ŻEL – żel kamuflujący, maskuje niedoskonałości paznokcia nadając przy tym naturalny kolor płytce.
FREZ – wymienna końcówka do frezarki – urządzenia służącego do ściągania paznokci głównie żelowych, akrylowych, hybrydowych. W zależności od rodzaju ściąganego materiału wyróżniamy wiele różnych kształtów i rozmiarów frezu.
GLOSS – żel nabłyszczający, który nadaje połysk paznokciom żelowym.
OBŁĄCZEK – lunula, mlecznobiały półksiężyc u dołu płytki paznokcia. Mówi się, że półksiężyce świadczą o naszym zdrowiu.
PRIMER – to płyn do paznokci, który wytrawia i odtłuszcza płytkę paznokcia, zmienia jej PH. Głównym zadaniem primera jest zwiększenie przyczepności, co wpływa na trwałość manicure, zarówno hybrydowego jak i żelowego. Wyróżniamy dwa rodzaje primerów: kwasowe i bezkwasowe.
PUSHER – inaczej kopytko, narzędzie służące do precyzyjnego odsuwania skórek. Ma zaokrąglony kształt idealnie dopasowujący się do płytki paznokcia.
REMOVER – płyn do zdejmowania lakieru hybrydowego, zazwyczaj wzbogacony o lanolinę, która chroni przed nadmiernym wysuszeniem skórek.
STRIPER – to narzędzie służące do osunięcia lakieru hybrydowego, po odmoczeniu lakieru, za pomocą stripera można go delikatnie zeskrobać.
SONDA – inaczej dłutko, to profesjonalny przyrząd zakończony z dwóch stron metalowymi kuleczkami (różniącymi się wielkością), ułatwia wykonanie różnych zdobień na paznokciach, np. idealnych kropeczek.
STYLOGRAF – przyrząd wyglądający jak pióro ułatwiający wykonywanie precyzyjnych wzorów na paznokciach przy pomocy farb akrylowych, akwarelowych, żeli kolorowych i tuszy kreślarskich.
TOP COAT – lakier nawierzchniowy, utwardzający, nanosimy go na paznokcie wcześniej pomalowane lakierem, zapobiega odpryskiwaniu i nadmiernemu ścieraniu się lakieru i przedłuża trwałość manicure.
WARSTWA DYSPERSYJNA – tzw. dyspersja to lepka, tłusta warstewka, która powstaje po pomalowaniu paznokcia i utwardzeniu go w lampie. Występuje naturalnie, nie jest ona skutkiem ubocznym. Za jej sprawą kolejne warstwy lakierów mogą się ze sobą połączyć i stworzyć spójną całość. Nie należy jej zmywać przed nałożeniem kolejnych warstw. Zmywamy ją dopiero po nałożeniu topu i utwardzeniu go w lampie.
WRAP – paznokieć zawinięty w folię aluminiową przy zdejmowaniu lakieru hybrydowego.
Manicure bez tajemnic
Mam nadzieję, że udało mi się jak najlepiej oswoić Cię z tymi terminami. A może są jeszcze jakieś inne pojęcia, które są dla Ciebie trudne do zrozumienia? W Poznańskiej Akademii Kosmetycznej doświadczeni praktycy opracowali bogaty program szkoleń, zapewniający kompletną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu stylizacji paznokci. Podczas szkolenia instruktorka z chęcią udzieli odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jedyne co musisz zrobić to zapisać się na kurs najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom.