Typy i gradacja pilników oraz ich odpowiedni dobór
Każdy pilnik, niezależnie od materiału z jakiego jest wykonany, w pewnym stopniu niszczy płytkę paznokcia. Powierzchnia cierna musi być porowata, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór wielkości ziarna pilnika, by zminimalizować uszkodzenia.
Dostępne grubości
Producenci pilników informują o grubości ziarna na swoich produktach. W hurtowaniach oraz sklepach najczęściej są spotykane pilniki oznaczone 60, 80, 100, 120, 150, 180, 240, 280, 300. Liczby określają ile ziaren znajduje się na jednym centymetrze kwadratowym. Oznacza to, że im niższa liczba tym ziarno jest grubsze, a im wyższa liczba tym ziarna są drobniejsze oraz liczniejsze. To ich grubość decyduje o przeznaczeniu pilnika.
Grubość pilnika a wykorzystanie
Pilniki z oznaczeniem od 60 do 100 cechuje wysoka ostrość, dlatego nie powinny być wykorzystywane do piłowania paznokci naturalnych. Ich wykorzystanie zaleca się tylko specjalistkom oraz w przypadku paznokci przedłużanych.
Pilniki oznaczone od 60 – 80 są wykorzystywane przy skracaniu oraz nadawaniu kształtu paznokciom akrylowym, a 100 do skracania oraz nadawania kształtu paznokciom żelowym.
Pilniki od 150 do 180 pozwalają wygładzić powierzchnię paznokci przedłużonych, a także wyrównać miejsce, w którym znajduje się łączenie tipsa z płytką naturalną. Pilniki 180 mogą być także wykorzystane do wstępnego skrócenia paznokci naturalnych, choć do naturalnej płytki najczęściej stosuje się pilniki o ziarnistości 240. Warto jednak pamiętać, że męska płytka (bądź płytka paznokcia osób starszych) najczęściej jest twardsza, dlatego można sięgnąć po pilniki z wartością od 180 – 200.
Oznaczenie od 300 do 400 oznacza polerki oraz matujące pilniki, które służą do wyrównania powierzchni paznokcia. Pilniki z oznaczeniem od 2000 do 4000 służą do nabłyszczenia paznokci.
Warto jednak pamiętać, że ostrość pilnika determinowana jest nie tylko grubością ziarna. Istotną rolę spełnia podkład powierzchni ciernej. Rolę podkładu pełnią gąbka, papier, plastik bądź metal. Najostrzejsze są pilniki o podstawie plastiku, metalu bądź sklejki. Im podłoże jest bardziej elastyczne tym mniejsza jest siła nacisku, a pilnik jest delikatniejszy.
Jak pewnie zauważyłyście, pilniki o papierowej podstawie są miękkie, przez co szybko się deformują. Pilniki posiadające gąbkę jako podstawę, cechują się małą ostrością, dlatego są wykorzystywane przede wszystkim do piłowania w okolicach skórek oraz matowania.
Jak wykorzystywać gradację pilników?
Nie używajcie tylko jednego pilnika w trakcie piłowania paznokci. Piłowanie powinno rozpocząć się od grubszego ziarna. W dalszej kolejności należy sięgnąć po pilniki z wyższym oznaczeniem, które wygładzą płytkę oraz zamkną łuski.
Jeśli odpowiednio dobierzecie ziarnistość oraz pilnik do płytki paznokcia możecie skrócić czas zabiegu, dodatkowo podnosząc jego jakość.
Więcej informacji otrzymacie podczas kursów stylizacji paznokci Poznańskiej Akademii Kosmetycznej.